Návod pro dárce, jak prověřit identitu poptávajícího na Spojimese.cz

17. 01. 2021

Častým dotazem dárců je prověřování žadatelů o pomoc. Spojimese není nezisková organizace, vzniklo jako dobrovolnický projekt a je pouze prostorem k diskrétnímu propojování dárců a lidí v nouzi, nemáme tedy prostředky, jak žádosti prověřovat, zodpovědnost leží na každém jednotlivci.

Sledujeme dodržování pravidel

Na Spojimese si může požádat o pomoc každý. Existují však podmínky, které musí každý uživatel dodržet.

Základním pravidlem je vyplnění správného jména, nejsou povoleny žádné přezdívky, takové poptávky mažeme. Pokud uživatel jméno z bezpečnostních důvodů neuvede, označíme ho jako anonymního. 

Dalším pravidlem je, že každý uživatel smí zveřejnit svou žádost pouze jednou za 30 dní. Z tohoto důvodu se pokouší někteří žadatelé zakládat více účtů, což je nejčastější prohřešek. I takové poptávky mažeme a uživatele blokujeme. Někteří jsou však neodbytní. 

Důležité je zmínit, že naprostá většina maminek na Spojimese je poctivá a v opravdové nouzi. Zatím jsme neusvědčili nikoho, kdo by si tu vysloveně a záměrně vydělával na život. 

 

Důvěřuj, ale prověřuj

Ptáte se, jak ověřit pravost žadatele, když my na Spojimese to nemůžeme udělat.  Sestavili jsme několik rad, jak si uživatele prověřit. Některá pravidla jsou snadná, jiná vyžadují trochu detektivní práce. Pokud se dárce zdráhá informace předat, nemáte žádnou morální povinnost mu přispět, nenechte se citově vydírat

  • Nejdříve vždy ptejte na jméno i příjmení a bydliště. Mnozí dárci pošlou peníze na konto, ani nevědí komu. I když to nepotřebujete, hodí se to při pozdější komunikaci a snadno pak získáte podezření. Čísla kont si evidujte. Zbystřete, pokud se neshoduje jméno uživatele se jménem, které vám napsal ve zprávách.
  • Vždy si prověřte, zda adresa nebo číslo bankovního účtu nejsou uvedeny v naší Černé listině
  • Vždy se podrobně vyptejtejte na životní situaci, snadno pak poznáte, zda se žádosti neopakují. Rozhodují jména a počet dětí, případné podvodnice dělají v pozdější komunikaci v těchto údajích nejvíce chyb.
  • Nechte si zaslat fotografii celé rodiny, u které určíte téma, např. vyfotit se v konkrétním místě, s konkrétní věcí a pod. Tím se ujistíte, že rodina existuje ve složení, v jakém vám bylo řečeno a fotka není stažená kdesi z internetu.
  • Požádejte si o Facebookový profil. Mnoho maminek ho ale nemá nebo ho nerada předává z důvodu dřívějšího ohrožení soukromí např. bývalým partnerem a pod.
  • Pokud chcete mít vyšší jistotu, nechte si zaslat ověření totožnosti, tedy fotku přední části občanského průkazu (postačí se zakrytým číslem) a k němu např. dokument ze sociálního odboru (většina maminek je evidovaných), nájemní smlouvu nebo vysvědčení dítěte.
  • Nejvyšší stupněm jistoty je vyžádat si telefonický kontakt na sociální pracovnici, třídního učitele dětí nebo na terénního sociálního pracovníka, popřípadě pronajímatele bytu. 

Všem, kteří mají vůli pomáhat za všechny samoživitele a lidi v nouzi moc děkujeme. 

 

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište nám